Menu

Jak se vyrábí stírací losy?

Podle nadpisu vám musí být jasné, že dnes se podrobně podíváme na výrobu stíracích losů. Nejprve si řekneme něco o nejdůležitějším prvku stíracího losu, tedy o krycí stíratelné vrstvě, pak se podíváme na zabezpečení při výrobě a nakonec řadě si řekneme něco o ochranných prvcích. Berte v potaz, že tento článek necílí na některou z Českých loterijních společností a řekneme si pouze obecný postup výroby, co se týče stíracích losů Sazka, na to si připravuji samostatný článek.

Stíraní losu

Výroba stíracích losů

V České republice jsou pouze dvě firmy, které vyrábí stírací losy. První je firma divize 41, která je v Kolíně a druhou je firma C5 v Jarcové ve Valašském Meziříčí.

Barva která se používá jako stírací vrstva je složena z tajných přísad, které nechce žádná firma prozradit, jelikož se jedná o výrobní tajemství mezi tiskárnou a výrobcem barev. Barvy musí splňovat velké množství kritérií, především to, aby zákazník dostal pečlivě zabezpečený los. Základní složení těchto barev je stejné a obměňují se pouze přísady. Velmi důležitou vlastností je kvalitní soudržnost a zároveň nesmí přilnout k potiskovanému povrchu, což z velké části zajistí olakování papíru ještě před nanesením stírací barvy. Dále musí být barva odolná proti okolním oděrům a zároveň co nejsnadněji stíratelná, což se dělí na tři skupiny:

  • Měkká stírací vrstva – málo odolná proti okolnímu poškození, a proto je velmi snadno stíratelná.
  • Středně tvrdá vrstva – dobře odolná vůči okolnímu poškození, ale zároveň je dobře stíratelná.
  • Tvrdá stírací vrstva – vysoce odolná proti okolnímu poškození a zároveň není snadno stíratelná.

Stírací vrstvy mohou mít i různé barevné odstíny, mohou být opatřeny i ochrannými prvky a všechny mohou být potištěny libovolným motivem nebo speciální barvou viditelnou pod UV zářením.

Všechny tyto typy barev se nanáší na ofsetem natištěný základ se sítotiskem.

Zabezpečení při tisku

Tisk loterijních stíracích losů je velmi pozorně sledován, čísla losů jsou evidována a všechny vytištěné archy musí být předány zadavatelům, případně znehodnoceny. V případě, že se některý z archů zkazí, musí se označit a loterijní společnost musí zadat nová čísla pro označení losů. Hotová zakázka se zákazníkům dodává rozdělená podle výher!

Ochrana před podvodnými praktikami

Stírací los musí být naprosto neprůhledný a to i v případě, že se na něj podíváte ze strany nebo pokud byste posvítili ostrým světlem. Využitím nekvalitní barvy, by los mohl být prosvícen, proto se při výrobě klade velký důraz i na hustotu barvy při tisku, ovšem pokud by byla vrstva moc hustá, mohly by na krycí barvě vzniknout mikrotrhliny, přes které by šel los opět prosvítit. Dále se používá technika rastru na krytou vrstvu, kdy rastr způsobí rozbití čitelnosti a ostrosti textu, a tím zabrání přečtení při prosvícení. Při výrobě se tedy klade důraz na:

  • správnou hustotou barvy
  • tisk silnější krycí vrstvy
  • rozrastrování krycí plochy

Velmi důležitý z hlediska ochrany je také papír, který je při výrobě losů použitý. Na stírací losy by se měl používat papír od 150 g/m2 s ochranou folií, která je ve středu mezi krajními vrstvami a zabraňuje prosvícení.

Doufám, že vás můj článek opět trochu obohatil a příště se podíváme na výrobu losů pro největší Českou loterijní společnost Sazka, která využívá pro výrobu losů Kanadskou firmu!

Líbil se ti tento článek?

Autor obsahu

Související články

Přidej komentář

Odeslaním souhlasíš se zpracováním osobních údajů.
  • Pepa

    Velmi zajímavý článek, konečně vím jak to funguje… Zajímalo by mě jak to dělá Sazka, psal si, že na to budeš psát článek 🙂